Przykładowa dieta po udarze mózgu


dieta po udarze mózguWartość energetyczną diety należy ustalić indywidualnie dla każdego pacjenta. Białko powinno stanowić 15 – 20 % energii zawartej w całodziennym pożywieniu, tłuszcze 25- 30%, a węglowodany powinny uzupełnić dobowe zapotrzebowanie energetyczne. Zaleca się aby objętość diety wynosiła 1500-2500 ml. Zaleca się aby były co najmniej 4 posiłki podawane co 3,5 – 4 h o temp. 37 stopni. Rytm podawania posiłków i ich objętość ustala lekarz.  W miarę poprawy stanu pacjenta, przechodzi on na dietę ustną. Choremu podaje się wtedy pokarmy o konsystencji papkwatej – miksowane. Płyny i elektrolity na zlecenie lekarza chory ma uzupełniane we wlewie kroplowym na zlecenie lekarza. Po pewnym czasie choremu podaje się potrawy przecierane, mielone, łatwo strawne. Objad powinien się składać z zupy i drugiego dania. Do pozostałych posiłków można podać pieczywo pszenne, pokrajane w cienkie kromki, posmarowane masłem, pastą z sera, ryb, mięsa, szynki, jaj.

Przykład diety płynnej do żywienia przez zgłębnik po udarze mózgu

I Śniadanie:
zupa mleczna miksowana z ryżem, serkiem homogenizowanym,
jajkiem i masłem

II Śniadanie: sok przecierowy, np. Bobo Frut

Obiad: zupa jarzynowa miksowana z mięsem, z lanymi kluseczkami
warzywami z jogurtem naturalnym

Podwieczorek : Nutridrink

Kolacja: Zupa ziemniaczana miksowana z mięsem, warzywami, z olejem i mlekiem

Objętość posiłków głównych około 500 ml, a II śniadania  i podwieczorku 250 – 300 ml.

Wskazane jest, aby pacjentom wyniszczonym podawać sześć posiłków – trzy w postaci zup z pomidorów naturalnych i trzy w postaci diet przemysłowych – wysokokalorycznych

W profilaktyce udaru mózgu, będącego jednym z powikłań miażdżycy, istotna rolę odgrywa prawidłowe żywienie. Dieta skupia się na niedopuszczaniu rozwoju miażdżycy;powinna wpływać na elastycznosc ścian naczyń krwionośnych, zmniejszać tym samym zagrożenie udarem.